Надання працівникам щорічної відпустки за минулі роки

У зв’язку з надходженням звернень від працівників закладів освіти з питань надання відпусток за минулі роки, роз’яснюємо наступне.

Згідно з частиною 5 статті 11 Закону України "Про відпустки" забороняється ненадання щорічних відпусток повної тривалості протягом двох років підряд.

Частиною 2 статті 12 Закону України "Про відпустки" передбачено, що невикористану частину щорічної відпустки має бути надано працівнику, як правило, до кінця робочого року, але не пізніше 12 місяців після закінчення робочого року, за який надається відпустка.

Щодо надання щорічної додаткової відпустки за минулі роки Міністерством праці та соціальної політики України в листі від 17.06.2011 р. № 190/13/116-11 вказується: «законодавством не передбачено терміну давності, після якого втрачається працівником право на щорічні відпустки, воно не містить заборони надавати щорічні відпустки у разі їх невикористання, а тому, якщо працівник з якихось причин не скористався своїм правом на таку відпустку за декілька попередніх років, в тому числі і за 5 чи 10 років, то він має право їх використати, а в разі звільнення йому повинна бути виплачена компенсація за всі невикористані дні щорічних відпусток».

В листі Мінпраці також підкреслюється, що ненадання працівнику щорічних відпусток у визначені законодавством терміни є грубим порушенням законодавства про працю, за що роботодавця в установленому порядку може бути притягнуто до відповідальності.

Юридичний відділ КМОППОіНУ