Тетянин день

Традиційно 25 січня в Україні святкують Тетянин день. 2022 року він припадає на вівторок. Пов’язане це свято з православним днем пам’яті великомучениці Тетяни (Татіани) Римської, яка вважається покровителькою студентів. Саме тому довгий час 25 січня святкували ще й День студента, хоча нині офіційне свято (Міжнародний день студента) 17 листопада.

Ще від XVIII століття учні вищих навчальних закладів влаштовували цього дня веселі гуляння, а віруючі йшли до церкви, щоб поставити свічку і помолитися святій Тетяні. Вірили, що вона подарує успіхи у навчанні.

З давніх-давен Тетянин день (День Тетяни) мав кілька назв: Тетяна Водохресна, Тетяна, Солниш, Бабин кут. У наших предків навіть існувало повір’я, пов’язане з 25 січня: “Тетяна і коровай пече, і доріжки по річці б’є, і хоровод веде!”.

На день Тетяни старші жінки пекли коровай у формі сонця. Цим вони запрошували світило поскоріше повернутися на небеса і покликати весну. Такі короваї прийнято було їсти всією сім’єю за святковим столом, щоб кожен отримав свій “шматочок сонця”.

Приготування короваю несло в собі особливий обряд, а тому існували навіть окремі народні традиції:

  • на хлібі з’явився горбочок — скоро життя налагодиться;
  • святковий коровай має рівну поверхню — життя буде розмірене і спокійне;
  • якщо коровай трішки підгорів — не сумували, а давали кірочку з’їсти незаміжній дівчині, тоді вона всі труднощі в житті переносила з легкістю;
  • якщо на короваї з’являлася тріщина — до сварок в сім’ї.

А ще наші предки вірили — дівчина, яка народилася в Тетянин день, обов’язково стане чудовою господинею.

Студенти 25 січня повинні сходити до церкви і поставити свічку перед іконою святої мучениці Тетяни, попросити допомоги в навчанні, успіхів, доброї пам’яті та розуму.

Наші предки обов’язково готували на Тетянин день смачний святковий обід для всієї сім’ї, а коли святкували, то залишали на столі тарілку навіть для тих, кого немає поруч.

В день Тетяни не відмовляли у проханнях про допомогу, особливо, якщо просили їсти.