У КПІ відкрито пам’ятник Борису Патону

Сьогодні, 26 листопада 2022 року, відбулося урочисте відкриття пам’ятника науковцю зі світовим ім’ям, видатному організатору науки, талановитому інженеру, генію електрозварювання Борису Євгеновичу Патону. Монумент встановлено на території НТУУ «КПІ імені Ігоря Сікорського».

У відкритті пам’ятника взяли участь колеги, родичі та друзі Бориса Євгеновича, наукова спільнота,  а також викладачі та студенти університету.

За словами ректора КПІ Михайла Згуровського, шлях Бориса Патона до створення космічних технологій розпочався саме зі стін КПІ. Родина Бориса Патона довгий час мешкала на території КПІ, саме тут він і здобув вищу освіту.

Пам’ятник створений відомим скульптором Анатолієм Валієвим. За його словами керівництво НТУУ «КПІ» надало дуже гарне місце для цього пам’ятника – біля головного корпусу університету. «Під час роботи над образом Бориса Євгенійовича, крім зовнішньої подібності, я працював над внутрішнім станом цієї видатної особистості. Багато спогадів, побажань і зауважень було висловлено однодумцями, колегами і родичами Бориса Євгенійовича».

Також у цей день встановлено на стіні будинку, в якому він народився, меморіальну дошку.

Довідково.

Доля молодшого сина Євгена Оскаровича – Бориса Євгеновича Патона – повʼязана з КПІ з перших днів його життя. Він народився в професорській квартирі Патонів на території КПІ, був охрещений в університетській церкві Святої Марії Магдаліни, провів дитинство в інститутському середовищі. Борис Євгенович закінчив електротехнічний факультет КПІ в суворі червневі дні 1941 року. А кандидатську дисертацію захистив на Вченій раді цього ж факультету в переможному 1945-му.

Головну увагу Борис Євгенович приділяв підготовці фахівців усіх рівнів у галузі зварювання і споріднених процесів: робітників-зварювальників, інженерів, кандидатів і докторів наук. Він заснував Координаційну раду зі зварювання й очолив секцію підготовки кадрів. Це була системна робота в масштабах Радянського Союзу.

1965 року Борис Євгенович став ініціатором спорудження нового корпусу зварювального факультету КПІ і його оснащення сучасним обладнанням. А 1977-го інститут отримав цей корпус, особливістю якого були унікальні дослідницькі лабораторії.

14 лютого 1995 року в КПІ за підтримки Бориса Євгеновича Патона створено фізико-технічний факультет подвійного підпорядкування Міністерства освіти України та НАН України. За чверть століття з нього вийшло понад 2 000 висококваліфікованих інженерів, підготовлених за патонівською моделлю «Наука – виробництво – кадри» і понад 100 кандидатів і докторів наук.

У липні 2019 року з ініціативи Бориса Євгеновича Патона зварювальний та інженерно-фізичний факультети об’єдналися в потужний Інститут матеріалознавства і електрозварювання КПІ імені Євгена Оскаровича Патона. Партнерами для новоствореного інституту стали провідні наукові установи відділення фізико-технічних проблем матеріалознавства Національної академії наук України та великі промислові підприємства. Цей науково-технічний кластер відкриває нові обрії для досліджень, підготовки нового покоління фахівців та інноваційного впровадження новітніх розробок.

Сьогодні справи Євгена Оскаровича Патона і його синів – Володимира Євгеновича і Бориса Євгеновича – глибоко шанують у КПІ. Їхнім розробкам присвячено велику експозицію в Державному політехнічному музеї. На ідеях Патонів уже виховано багато поколінь інженерів, конструкторів і вчених.