В Україні стартує національне дослідження добробуту дітей та сімей

Із червня 2025 року в Україні розпочалося масштабне соціологічне дослідження – Мультиіндикаторне кластерне обстеження домогосподарств (МІКС), актуальні дані якого дадуть змогу оцінити низку показників у сферах охорони здоров'я, освіти та захисту дітей. Це перше таке опитування за останні 12 років, яке має стратегічне значення для оцінки ситуації у всіх регіонах, контрольованих Україною.

Мета дослідження – зібрати достовірні дані про здоров’я, освіту, рівень життя та захист дітей і жінок. Ці дані стануть основою для ефективної державної політики та програм, спрямованих на покращення умов життя найбільш вразливих груп населення.

Чому це важливо:

Після тривалого періоду війни та соціальних потрясінь, Україні критично необхідно оновити інформацію про стан дітей і сімей.

Результати опитування допоможуть фахівцям і державним структурам ухвалювати обґрунтовані рішення в сферах охорони здоров’я, освіти, соціального захисту. Це також дозволить відстежувати прогрес у досягненні цілей сталого розвитку, визначених ООН.

Дослідження охопить 24 тисячі домогосподарств і проводиться Державною службою статистики України у співпраці з ЮНІСЕФ, Інститутом демографії ім. Птухи та Українським центром соціальних реформ за підтримки уряду Німеччини.

Програма складатиметься з декількох етапів. До вересня 2025 року триватиме підготовчий етап. 

У червні й липні 2025 року в Києві та області відбудеться попереднє тестування опитувальників, а протягом липня-серпня в містах та сільській місцевості по всій Україні відберуть ті домогосподарства, які братимуть участь у дослідженні.

Саме опитування триватиме з вересня до грудня 2025 року

Його проводитимуть за допомогою стандартизованих анкет. Участь в опитуванні можуть узяти:

  • будь-який дорослий член родини;
  • жінки віком 15-49 років;
  • діти віком до 5 років (запитання про них ставитимуть матерям або опікунам);
  • діти віком 5-17 років (про них також питатимуть матерів або опікунів).

Опитування здійснюватимуть фахівці, які пройшли відповідне навчання. Вони матимуть при собі посвідчення інтерв’юєра, а також документи, що посвідчують особу. Всі дані респондентів будуть знеособлені, що гарантує їм анонімність і конфіденційність персональної інформації.

Дані дослідження аналізуватимуть із січня по липень 2026 року, а в серпні відбудеться презентація результатів.

За словами Арсена Макарчука, голови Держстату, запуск цього дослідження – важливий крок до відновлення повноцінної роботи статистичної служби, яка була порушена війною.

«З початку повномасштабного вторгнення життя українців кардинально змінилося. Багато сімей були змушені виїхати в інші регіони України або за кордон. Багато родин пережили втрати. Багато живе в розлуці зі своїми близькими. Їхній рівень життя, побутові умови, доступ до базових благ теж змінилися. І зараз нам дуже бракує актуальних даних про те, як ведеться родинам, які залишилися в Україні, чого вони потребують, які мають плани на майбутнє. Дослідження МІКС заповнить ці прогалини, допоможе зрозуміти реальну картину та ухвалювати на її основі обґрунтовані рішення», – пояснила директорка Інституту демографії та досліджень якості життя ім. Михайла Птухи НАН України Елла Лібанова.

За матеріалами – ЮНІСЕФ